Moters diena

Moters dienos ištakos

Moters diena, dar žinoma kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena, ypatingą reikšmę turinti diena.

Moters dienos užuominų galima rasti net Antikoje. Aptinkama, kad senovės Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo vyrų dėmesio. Sakoma, kad net kariaujantys vyrai turėjo tą dieną nutraukti visus karus ir būti su savo moterimi.

Tikroji moters diena atsirado dėl politinių reiškinių. 1899 metas Klara Cetlin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. Po kiek laiko buvo įkurta tarptautinė moterų organizacija, kuri kovojo už moterų teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje ir Švedijoje. O kai kuriuose šalyse moterys bijojo švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos.

Moters diena Lietuvoje

Lietuvoje ši šventė buvo švenčiama panašiai kaip Motinos diena. Vaikučiai dovanodavo savo mamytėmis gėles (dažniausiai šiuo metu jau žydėdavo žibutės), deklamuodavo eilėraščius ar dovanodavo savo gamintą rankdarbį. Vyrai padovanodavo savo moterims gėlių, taip atsidėkodami, kad jos yra motinos.

Šias laikais moters dienos šventimo tradicijos pasikeitė. Vaikučiai sveikina savo mamas Motienos dienos proga (pirmąjį gegužės sekmadienį), o su Tarptautine moters diena moteris turėtų sveikinti išimtinai vyrai, pripažindami, kad jos lygiavertės partnerės. Vyrai renkasi įvairiaspalves gėles, moters trokštamą dovanėlę ar saldžią staigmeną.