Įvyko klaida
Lietuvoje gegužės pirmasis savaitgalis – ypatingas. Jis išsiskiria tuo, jog yra minima Motinos diena. Tądien savo brangiausioms Mamoms dovanojame dovanas, gėles ir rengiame įvairias staigmenas, kuriomis siekiame pamaloninti ir palepinti. Nors mes visi mylime savo mamas kiekvieną dieną, tačiau gegužės pirmąjį savaitgalį tai stengiamės dar labiau parodyti, nei įprastai. Kad ši šventė taptų dar ypatingesnė, pasigilinkime į jos kilmę.
Mamos dienos užuomazgų randama jau net senovės Graikijoje, kai pavasarį buvo švenčiama dievų motinos pagerbimo diena. Kiek vėliau Jungtinėje Anglijos karalystėje paplito paprotys švęsti Mamų sekmadienį. Jo metu gyvavo tradicija aplankyti būtent tą bažnyčią, kurioje gavai krikšto sakramentą.
Šiuolaikinė, t.y. tarptautinę mamos diena siejama su Anos Jarvis vardu. Siekdama pagerbti savo mamą, antrąjį gegužės sekmadienį surengė draugų ratui vakarėlį. Jo metu pristatė mintį apie tarptautinę mamos dieną, skirtą viso pasaulio mamoms pagerbti. Pirmoji mamos diena, Anos Jarvis iniciatyva, surengta 1908 metais metodistų sekmadieninėje bažnyčios mokykloje.
Kiekvienai mamai yra malonu sulaukti staigmenų, dovanų ir gražių sveikinimų. Štai keletas patarimų, kaip išrinkti dovaną mylimiausiai mamytei:
Yra žmonių, kurie mėgsta praktiškas dovanas. Šios mamytės gali nudžiugti gavusios naują puodelį, smagias kojinytes su nuotaikingu užrašu ar gerą namų kvapą. Kita kategorija žmonių mėgsta dovanas, kurios susijusios su poilsiu, SPA ir prabangiai supakuotus įvairius pakvietimus. Dar kiti, mėgsta mielas smulkmenėles, rankų darbo dovanėles.
Gal Jūsų mama mėgsta užsiimti sodininkyste ir jai praverstu sėklų dėžutė? O gal Jūsų mama mieliau laiką leidžia prie knygos ir neturi to mylimiausio knygos skirtuko? O gal mėgsta laiką gamtoje ir jai praverstų termo gertuvė šiltam ar net vėsiam gėrimui išlaikyti? O gal itin mėgsta kultūrinius renginius kaip teatrą, koncertus.
Pamąstykite, ar Jūsų mama mėgsta saldumynus? Gal patiktų mielas Jūsų gamintas torčiukas su mielu smeigtuku? O gal labiau mėgsta gėles? O gal itin patiktų su meile darytas atvirukas?
Nesvarbu, kokia dovaną išrinksite, bet svarbu, kad ji būtų apgalvota ir kruopščiai suorganizuota. Kiekviena mamytė džiaugsis kiekviena dovana. Svarbu nepamiršti, kad svarbiausia parodytas dėmesys!
Pasidomėkime, kaip mamos diena švenčiama kitose šalyse.
Australijoje mamos dieną yra tradicija segėti gvazdiko žiedą: baltas gvazdikas, skirtas pagerbti jau mirusią motiną, o spalvotas – motiną, esančią tarp gyvųjų.
Prancūzijoje, skirtingai nei Jungtinėse Valstijose, Kanadoje ir Australijoje, mamos diena švenčiama paskutinįjį gegužės sekmadienį. Šią dieną šalia gėlių ir atvirukų, gyvuoja tradicija mamoms dovanoti gėlių puokštės formos tortą!
Airijoje mamos diena švenčiama ketvirtąjį sekmadienį po Gavėnios. Mamos dienos šventė čia siejama su laikais, kai neturtingųjų šeimų vaikai būdavo išsiunčiami dirbti turtingiesiems. Kartą per metus, Gavėnios laikotarpio viduryje, vaikai gaudavo laisvą dieną, tam, kad aplankytų savo gimtąją bažnyčią bei savo mamas.
Meksikoje mamos diena švenčiama gegužės 10 d. Čia yra įprasta, kad vaikai į gimtuosius namus sugrįžta mamos dienos išvakarėse. Gegužės 10 d. Meksikos bažnyčiose vyksta specialios mišios. O šventės kulminacija – tai anksti ryte tradicinę meksikiečių gimtadienio sveikinimo dainą, vadinama „las mañanitas“, grojantis orchestras ir visos mamos yra vaišinamos vietiniais valgiais „tamales“ ir „atole“.
Ispanai mamos dieną švenčia gruodžio 8 d. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas ne vien gimdytojai, bet ir Mergelei Marijai, todėl ši diena kartu yra ir svarbi religinė šventė.
Mamos diena Didžiojoje Britanijoje, kaip ir Airijoje, švenčiama ketvirtąjį Gavėnios sekmadienį. Šią dieną mamos yra lepinamos vadinamuoju „Motinystės tortu“, kuris gaminamas iš migdolų.